SEVGİLİ GÜNLÜK...KİTAP EKLERİ...BARIŞ MANÇO GEMİSİ...

Güzel bir gün daha sevgili günlük. Hava pırıl pırıl. Programda arkadaşlarla sabah kahvesi var bugün. Önce Kadıköy'deki her zamanki gazete bayiiden tüm kitap eklerini veren gazeteleri alıp Vatan Kitap (aylık olduğu için ona iltimas geçiyorum) hariç diğerlerini arabaya bıraktıktan sonra iskeleye yürüyorum. 10:15 Beşiktaş  Barış Manço vapuruna binip üst kattaki koltuklardan birine kurulup Buket Uzuner'in yeni kitabı Toprak'la ilgili röportajını okumaya başlıyorum. Tabiatı korumak zorundayız diyerek başlıyor sohbet. Kitap ayrı güzel. Henüz ilk 100 sayfasını okudum ama su gibi akıp gidiyor. Vakit buldukça buluşuyorum Umay Hanımla. Defne yine kayıp :) Ara sıra dışarı bakıyorum. Masmavi pırıl pırıl parlayan deniz ve hiç durmaksızın nefes nefese yaşayan bir şehir. Ben dalmış gitmişken kulağıma bir ses geliyor "Bak işte yaklaşıyor fırtınaaaa, bak yine yükseliyor dalgalar..." Üç genç ellerinde gitar günümü daha da aydınlatıyor. Şehrin sunduğu güzelliklerden biri daha. Şarkılarını bitiriyorlar. Herkes alkışlıyor. Ne güzel moral verdiler insanlara. Çok hoşuma gider böyle ufak sürprizler. Bir yandan İstanbul Boğazı, diğer taraftan elimdeki kitap eki ve sevdiğim şarkılar eşliğinde Beşiktaş İskelesine yanaşıyor Barış Manço. Yavaş yavaş iniyoruz. Yüzümde gülümseme dudaklarımda parçanın devamı..."Yollardan sonra yıllardan sonra . Yeniden yanyana onlar " 

Otobüse binip buluşacağımız yere doğru yol alıyorum. Yıllardan sonra yeniden yanyana olacağız. Okul günlerini konuşup ben gelirken olanları anlatacağım, onlarda kendi hikayelerini. Kim bilir belki şarkı da söyle çocuklar. Yıllardan sonra...

Doğuş Otomotiv Trafik Hayattır!

Önemli olan ne kadar hızlı vardığınız değil, nasıl vardığınız...
Trafikte aşırı hız yapmayın! Çünkü Trafik Hayattır!

Aşırı hız son yıllarda kazaya sebep olan unsurların başında yer alıyor. Özellikle gençlerin yaptığı trafik kazalarının çoğu aşırı hız nedeniyle meydana geliyor. Doğuş Otomotiv’in kurumsal sorumluluk markası Trafik Hayattır, ‘aşırı hız’ı konusunu ana mesajları arasına alarak projelerini kurguluyor.
Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre trafik kazalarındaki ölümlerin yaş grubu analizinde diğer ölüm nedenleri arasında 15-29 yaş grubu birinci sırada yer alıyor.   Bu durum gençlere yönelik trafik güvenliği kampanyalarının acil olarak arttırılması gerektiğini gösteriyor. Trafik Hayattır platformu bu noktada çok önemli inisiyatifler alarak önemli projeler geliştirdi; 4 senedir devam eden Trafik Güvenliği Uzaktan Eğitimi projesinin üniversitelerde seçmeli ders okutulmasının yanı sıra, 2014 yılında radyolarda yer alan ‘aşırı hız’ radyo spotu da dikkat çeken bir diğer proje oldu. İki projede birçok önemli ödül aldı. Bu ödüllerden en çok gurur veren ise 2014 Birleşmiş Milletler Genel Kurultay’ın da iki projenin Avrupa’da trafik güvenliğiyle ilgili örnek uygulama seçilmesi oldu.

Trafik Hayattır, ‘aşırı hız’ ile  ilgili projelerine yenisini ekledi ve her birinde farklı trafik güvenliği mesajlarının verildiği bir animasyon serisi üretti. Aşırı hız konulu animasyonda her gün trafikte rastladığımız hatalar vurgulanıyor.  Çocuğunu almaya giden bir babanın trafikte kalmasını ve sonrasında hız yaparak girdiği emniyet şeridinde kaza yapmasını anlatan animasyondan hepimizin çıkaracağı dersler var.
Bir boomads advertorial içeriğidir.