MAVİ YUNUSLAR SARAYI

Girit'in Efsanevi Minos Uygarlığının Romanı

'Girit'in üzerindeki gökyüzü karamaya başlamıştı bile. Kor halindeki sünger taşları adanın üzerine sağanak gibi yağıyordu. Denizin üzerini dolduran yüzen kaya parçaları, gitgide artan bir süratle birleşip yanan setler oluşturuyordu. Kabaran sular önlerinde oluşan bu doğal engele balyoz gibi darbeler indirmeye başlamıştı. Uğultular yeri göğü dolduruyordu. Devasa su sütunları yıldırımlar eşliğinde fışkırmaya başlamıştı. Sel baskını, büyük sel baskını.

...Büyük Ana'nın rahibi çift ağızlı Balta tapınağında diz çökmüştü. Önünde kireç taşından yapılma iki tören boynuzu ve yılan tanrıçanın küçük bir heykeli vardı. Sol elinde kutsal yağla dolu kulplu bir testi tutuyordu., suratını ise deri bir boğa maskesi örtmekteydi.  Ellerini yukarı kaldırdı ve duyulur duyulmaz bir sesle yakarmaya başladı.'

Girit'in ünlü labirent söylencesi. Theseus ve Minotaurus'un hikayesi. Brigitte Riebe'nin kaleme aldığı bu efsane Kraliçe Pasiphae ve bir boğa cambazının oğlu olan Asterios, kehanete göre, Girit'i yok olmaktan kurtaracak ilk erkek rahiptir.Fakat yarı kardeşi Ariadne ile arasındaki aşk ve Attika veliahdı Theseus ile yaptığı bir kavgada neredeyse ölüme çok yaklaşması, ne kadar ağır bir görev yüklendiğini göstermektedir.

Mitolojiye ilgi duyanların sıkılmadan okuyabileceği bir kitap. Atilla Dirim'in çevirisiyle Yurt Yayınlarından...

KARS VİLAYETİ

Kars'ın Çarlık dönemindeki 'kayıp tarihi' Rus, Ermeni ve Osmanlı arşivleriyle aydınlatıldı.

Tarihçi Dr. Candan Badem'in 'Çarlık Rusyası Yönetiminde Kars Vilayeti' isimli kitabı Birzamanlar Yayıncılık tarafından yayınlandı.

'Ben burada Kars'ın renklerini oluşturan bütün kültürel, etnik ve dinsel gruplara karşı önyargısız ve tarafgielikten uzak hareket etmeye çalıştım. Hiç bir grup için mağdurluklarla veya zaferlerle dolu görkemli bir tarih yazmaya çalışmadım, sadece hakikati anlatmaya çalıştım' diyor yazar Oktay Ekinci'nin Cumhuiyet Gazetesinde yayınlanan 'Uygarlıkların İzinde' köşesinde.

1878'den 1918'e kadar kırk yıllık bir sürede Kars belgeseli...