ANKET DEFTERİ DESEM...

Diye yazdım kişisel facebook sayfama o kadar çok cevap geldi ki hangisine cevap yazacağımı şaşırdım. Unutulmuş, bir kenarda saklanan bir defteri bekliyormuş herkes...

Lise çağlarım diyen oldu, gençliğim diyen oldu, arkadaşlarım diyen oldu, geçmişim diyen oldu, ama hala saklarım diyenler çoğunluktaydı. Eminim saklayanlar o gece sakladıkları yerden çıkarıp baktılar deftere. Hala devam eden arkadaşlıklar, yıllara karışanlar, uzaklara gidenler, dibimizde olanlar ve artık aramızda olmayanlar hepsi döküldü birer birer. Sorulara yazılan cevaplara gülündü, resimlerle dalga geçildi, hafızalar zorlandı belki...

Neler yoktu ki içlerinde...O zamanın yerli yabancı ünlüleri, çiçek böceklerle süslenmiş sayfalarca yazı. Sayfanın başında veya sonunda da anketi dolduranın en fotojenik fotoğrafı olurdu mutlaka. 

Ya sorular? Herkesin defterinde olan değişmez sorular vardı: En sevdiğiniz arkadaşınız, en sevdiğiniz hayvan, en sevdiğiniz yemek, en sevdiğiniz sanatçı, en sevdiğiniz bölümünden sonra boş zaman kısmına gelinirdi. Boş zamanlarınızda ne yaparsanız ? Halen aynı şekilde cevaplanan tipik cevapları vardı bu sorunun; kitap okurum, sinemaya giderim vs. 

Okuduğunuz kitaplar sorusuna benim defterime yazanlar Duygu Asena'nın kitaplarını yazmışlardı o zamanlar. Kadının Adı Yok Başı çekiyordu onu Füsun Erbulak'ın Niçin Geç Kaldım'ı takip ediyordu. O zamanın en cesurca yazılmış ve en popüler kitapları idi. Ayrıca Robin Cook ve Harold Robbins'te okunanlar arasındaydı. Birde Jackie Collins çok meşhurdu. Şimdiki pembe diziler gibi romanlar yazardı. Hollywood Kadınları vs. Pembe diziler dedim de birde beyaz dizi kitapları vardı genç kızların ellerinden düşmeyen. Harlequin çevirileri. O zamanın  Barbara Cartland  dizisi gibi birşeydi.

Sıra filmlere gelirdi, en sevdiğiniz film hangisi?  Kramer Kramere Karşı, Şampiyon, Gazap Kuşları herkesin elde mendil salya sümük izlediği filmlerdi. Yazılanlardan biride Gece Yarısının Ötesi idi ve günlerce kapalı gişe oynamıştı.

En çok sevilen müzik grupları içinde benim her zaman yazdığım grup Bee Gees idi ve o meşhur şarkıları Too Much Heaven. 

En sevdiğiniz arkadaşınız sorusunun cevabı ise fiksti, hepsi. Birinin adını yazsa öbürü bozulacak en iyisi yuvarlamak sevmesede hepsi. 

Ahhh bazıları da anketin sonuna tekerleme yazardı:) Sepet sepet yumurta, sakın beni unutma :)

İçlerinde unutulmayanlar oldu, bakınca hatırlananlar oldu, buna da niye yazdırmışım ki hiç sevmezdim arkadaşım bile değildi denenler de oldu. Ve hepsi anket defterinin sayfalarının arasında o zaman diliminde kaldı. 

Anket defterleri...Naftalinli anılar diyorum ben bunlara. Geçmişten günümüze bir tür zaman tüneli...Neydim ne oldum misali. 

Ben defterimi eski bir parçayı dinleyerek kapıyorum ve sizlere şimdilik iyi geceler diliyorum. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme